یکی از نکات مهم در مورد نوروفیدبک که باید به آن دقت کرد، اثرات و نتایج نوروفیدبک در درمان انواع بیماری‌ها و افزایش عملکرد فردی است.

اینکه بدانیم برای هر اختلال یا عملکرد نوروفیدبک تا چه اندازه می تواند مفید باشد، راهنمای خوبی است برای اینکه بدانیم استفاده از نوروفیدک می تواند برای ما مفید باشد یا خیر؟

همه ما بی شک در گام نخست دوست داریم بدانیم نوروفیدبک واقعا چقدر مفید و موثر است و به قول خودمان چقدر می توانیم روی این روش حساب کنیم.

قبل از مطالعه‌ی این مقاله، شما به اطلاعاتی درباره‌ی نوروفیدبک نیاز دارید که خواندن مقالات زیر به شما در آشنایی با نوروفیدبک کمک می کند:

نوروفیدبک چیست؟

کاربرد نوروفیدبک

نظرات در مورد نوروفیدبک

تعداد جلسات نوروفیدبک

 

اثرات و نتایج نوروفیدبک

نوروفیدبک می تواند با آموزش دادن به مغز و شرطی کردن آن، در بهبود فرآیندهای شناختی و رفتاری انسان مفید باشد. از کاربردهای نوروفیدبک می توان بهبود بسیاری از بیماریهای روانشناسی و همچنین بهبود عملکرد اشخاص سالم نیز اشاره کرد.

کاهش استرس و اضطراب، داشتن آرامش، تمرکز دقیق روی یک موضوع خاص و موضوعات دیگری از این قبیل، از مواردی است که هر انسان سالم به آن نیازمند است. تجارب جدید جلسات نوروفیدبک نشان می دهد که در این موارد آموزش های نوروفیدبک می تواند کمک فراوانی به شخص کند.

هر چند روش درمان و ارتقای عملکرد مغز توسط نوروفیدبک هنوز بسیار جوان و نوظهور است. اما در همین زمان کم تحقیقات و پژوهش‌های فراوانی در مورد کاربردهای نوروفیدبک انجام شده است.

در ادامه به طور مختصر به نتایج نوروفیدبک در پژوهش‌هایی که به بررسی بیماری‌های قابل کنترل با نوروفیدبک انجام شده است، می پردازیم:

 

نتایج نوروفیدبک در بیش فعالی

در سال ۲۰۱۳ سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA)، استفاده از ” نوروفیدبک” را برای کمک به درمان اختلال بیش‌فعالی در کودکان و نوجوانان تایید کرده است.

پس از تشخیص دقیق این اختلال با کمک نقشه برداری مغز، می توان با استفاده از روش ” نوروفیدبک” نسبت به درمان بدون بازگشت این اختلال اقدام کرد.

نتایج تحقیقات انجام شده بر روی این بیماری، نشان می دهد که ۸۵%-۸۰% بیماران مبتلا به ADHD به وسیله نوروفیدبک بهبودی کامل پیدا کرده‌اند.

 

نوروفیدبک و ترک اعتیاد به مواد و الکل

نتایج نوروفیدبک در درمان اختلال‌های سوء مصرف موارد هم قابل توجه بوده است. کالوی و همکارانش (۲۰۰۸) یک بررسی بر افراد مبتلا که با استفاده از نوروفیدبک درمان شده بودند، انجام دادند.

آنها مشاهده کردند، بعد از درمان در یک پیگیری طولی ( ۹۸-۷۴ ماهه) ۳/۸۱% افراد برگشت نداشتند.

 

نتایج نوروفیدبک در اضطراب

ژو و همکارانش (۲۰۰۹) اثر بخشی نوروفیدبک و بیوفیدبک را بر عملکرد تحصیلی گروهی از دانشجویان مطالعه کردند. یافته های این پژوهش نشان می دهند که نوروفیدبک در کنار بیوفیدبک به طورمعناداری اضطراب امتحان، افسردگی و خلقشان را بهبود می بخشد.

نتایج پژوهشی نشان می‌دهد که در حدود ۹۰-۸۰% از بیماران اضطرابی با این روش بهبود یافته‌اند.

 

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

ویلیام (۲۰۰۸) در مطالعه ای بر روی ۱۰ نفر سرباز جنگی مبتلا به استرس پس از سانحه، اثر بخشی نوروفیدبک بر کاهش افسردگی و عدم توجه ناشی از اختلال را بررسی نمود. نتایج تحلیل کاهش معنی دار علائم را پس از ۳۰ جلسه درمان نوروفیدبک نشان می دهد.

 

نتایج نوروفیدبک در صرع، آسیب مغزی و سکته مغزی

واکر (۲۰۱۰) در مطالعه ای مروری در رابطه با اثربخشی نوروفیدبک بر اختلال صرع این درمان را موثر معرفی کرده و گزارش می کند که در پیگیری های با متوسط ۶ سال ( بین ۳ تا ۹) برگشت علائم وجود نداشته است.

در انواع صرع و در مواردی که داروها مؤثر نبوده‌اند و بیماری بسیار مزمن و غیرقابل کنترل بوده است، نوروفیدبک در درمان ۷۰ تا ۹۰% بیماران موفق بوده است.

 

اثرات نوروفیدبک بر اوتیسم

تامسون و تامسون(۲۰۰۹) در مطالعه ای مروری بر افراد مبتلا به اوتیسم، در یک دوره ۱۵ ساله، به بررسی اثربخشی نوروفیدبک پرداختند. نتایج بررسی نشان دهنده کاهش علائم عدم توجه، اضطراب، ضعف اجتماعی، و بهبود وضعیت تحصیلی و عملکرد هوشی می باشد.

 

ناتوانی یادگیری (Learning Disability)

نوروفیدبک در درمان اختلال یادگیری تحول بزرگی ایجاد کرده است. در این مورد نوروفیدبک به تنهایی پاسخگوست و نیازی به درمان مکمل ندارد.

 

نتایج نوروفیدبک در اختلالات خواب:

معمولا اولین تغییراتی که بعد از شروع درمان با نوروفیدبک مشاهده می‌شود، تغییر و تنظیم در خواب فرد است. بنابراین می‌توان از نوروفیدبک در درمان اختلالات خواب نیز استفاده کرد.

 

نتایج اثرگذاری نوروفیدبک

انجمن سایکوفیزیولوژی و بیوفیدبک کاربردی (AAPB) و جامعه تنظیم عصبی، راهنمایی  را برای ارزیابی میزان اثربخشی بالینی مداخلات سایکوفیزیولوژیک تهیه و منتشر می کند. این انجمن در سال ۲۰۱۶، نسخه سوم راهنمای ارزیابی میزان اثربخشی بالینی مداخلات سایکوفیزیولوژیک را منتشر کرد.

امروزه این معیار تعیین سطح اثربخشی، برای موارد بسیاری از کاربردهای بیوفیدبک مورد استفاده قرار گرفته است. که در زیر جدول آن را می توانید مشاهده کنید.

سطح ۱: به صورت تجربی و آزمایشی مورد تأیید قرار نگرفته است.

سطح ۲: با احتمال کم مؤثر است.

سطح ۳: با احتمال زیاد مؤثر است.

سطح ۴: مؤثر است.

سطح ۵: مؤثر و اختصاصی است

 

دیدگاهتان را بنویسید